Związek Szlachty Polskiej - organizacja społeczno-kulturalna (stowarzyszenie), zarejestrowana w 1995 r., z siedzibą w Gdańsku, integrująca szlachtę z obszaru byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Członkiem Związku może zostać tylko osoba pochodzenia szlacheckiego w linii męskiej a więc syn lub córka ojca - szlachcica. Związek nie nadaje szlachectwa ani tytułów arystokratycznych!
Pomysłodawcą Związku i pierwszym jego Prezesem w latach 1995-1999 był Ireneusz Stanisław Osiński herbu Wężyk (odmienny). W 1999 r. funkcję Prezesa przejął Wacław Podbereski herbu Gozdawa (odmienna). Od 2004 r. Prezesem jest Marcin Michał Wiszowaty herbu Pierzchała.
Związek posiada oddziały terenowe:
  • Białystok - prezesem jest Łukasz Lubicz-Łapiński herbu Lubicz;
  • Chełm - prezesem jest Izabela Michalska z Czyżewskich herbu Drya;
  • Gdańsk - prezesem jest Roman Podoski herbu Junosza;
  • Kraków - prezesem jest Norberta Tendera z Mocarskich herbu Łada;
  • Warszawa - prezesem jest Krzysztof Orłowski herbu Lubicz;
  • Wrocław - prezesem jest Mieczysław Kopeć herbu Kroje.
Są także miejsca, gdzie oddziały już się tworzą. Należą do nich w kraju m.in.: Bydgoszcz, Chojnice, Olsztyn, Płock, Przemyśl i Tarnów, za granicą zaś m.in. w Kanadzie, w Niemczech i w Szwecji.
Związek współpracuje z innymi tego typu organizacjami w kraju i za granicą (przede wszystkim z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim) oraz patronuje organizacjom rodzinnym i rodowym.
Organem prasowym Związku jest pismo " Verbum Nobile". Związek posiada także swoją witrynę w Internecie:
http://www.szlachta.org
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.