Ziemniak
Ziemniaki -
Systematyka
Klasa:dwuliścienne
Rząd:psiankowce
Rodzina: psiankowate
Rodzaj: psianka
Gatunek : ziemniak
Nazwa systematyczna

Solanum tuberosum L.

Ziemniak (Solanum tuberosum L.) - bylina należąca do rodziny psiankowatych pochodząca z Andów i wyspy Chiloe. Obecnie jako roślina uprawna kosmopolita.

Charakterystyka

Łodyga: Gruba, mięsista, do 100 cm wysokości, wykształca rozgałęzione kłącza (stolony) z podziemnymi bulwami bogatymi w skrobię. Łodyga jest pokryta przylegającymi włoskami.
Liście: Przerywanopierzaste, u nasady łatki jajowate lub sercowate.
Ziemniaki -
Kwiaty: O zrośniętych płatkach i 5 łatkach, średnicy do 3 - 4 cm, barwy białej, różowej, błękitnej lub fioletowej. Zebrane w dwuszypułowe, pozornie szczytowe skrętki.
Owoce: Zielone jagody
Uprawa: Najwięksi producenci ziemniaków na świecie to Chiny, Rosja i Polska. W obszarach upraw zajmujemy trzecie, a w produkcji bulw drugie miejsce. Roczne zbiory ziemniaka w Polsce to ok. 13,5 - 15,5 mln ton. W Polsce obszar upraw szacuje się na 790 tys. hektarów.
Historia uprawy: Pierwsze uprawy ziemniaka pojawiły się w czasach prehistorycznych w Ameryce Południowej. Do Europy ziemniaki dotarły w XVI wieku, a rozpowszechniły się w XVII w. W XVII i XVIII wieku traktowane były również jako roślina ozdobna. W części Europy, po zauważeniu, że jest bardzo wydajną rośliną uprawną wprowadzano do uprawy odgórnymi zarządzenami (Frederyk II Wielki w Prusach i Piotr I Wielki w Rosji). Wykorzystanie ziemniaków znacznie wzrosło po opracowaniu techniki ich magazynowania w kopcach, w których dają się przechowywać aż do wiosny następnego roku.

Zastosowanie

  • Bulwy po ugotowaniu stanowią cenny pokarm człowieka, owoce, części zielone, kwiaty i zielone bulwy zawierają solaninę, co czyni surowe rośliny słabo trującymi. Popularnymi potrawami z ziemniaków są frytki i czipsy.
  • Ziemniak jest też ważną rośliną pastewną i przemysłową. Używa się też do produkcji krochmalu i spirytusu, stosuje się je także jako paszę.
Ziemniaki -
Odmiany
Istnieje wiele odmian ziemniaka
  • Bardzo wczesne: Krasa, Irys, Gloria.
  • Wczesne: Nora, Kulik, Augusta.
  • Średnio wczesne: Ibis, Pirol, Żagiel.
  • Średnio późne: Bryza, Syrena, Zeus.
  • Późne: Bzura, Ślęza, Sonda.
Inne nazwy
  • kartofel (z niem. Kartoffel)
  • pyra (dawniej perka od Peru)
  • grula.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.