Zbigniew Messner (ur. 13 marca 1929 roku w Stryju) - działacz komunistyczny, premier Polski w latach 1985-1988. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu pracownik naukowy.
Studia ukończył w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach, w 1961 doktoryzował się na tej uczelni. W 1977 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W 1968 prorektor, a w 1975 rektor tej uczelni.
Członek PZPR; od 1981 w Biurze Politycznym, równolegle sekretarz KW PZPR w województwie katowickim.
Wicepremier ds. ekonomicznych od 1983 roku, 6 listopada 1985 roku - po mianowaniu Jaruzelskiego szefem państwa - powołany na Prezesa Rady Ministrów. Jako ekonomista miał się zająć wprowadzaniem trudnych reform gospodarczych ("drugiego etapu reformy"), które w jego wydaniu okazały się kompletnym fiaskiem. Społeczeństwo w referendum w 1987 wypowiedziało się przeciwko proponowanemu "radykalnemu uzdrowieniu gospodarki" oraz odrzuciło "polski model głębokiej demokratyzacji życia politycznego".
W wyniku klęski referendum 19 września 1988 Messner złożył dymisję.
Członek Rady Państwa aż do jej rozwiązania w 1989 roku.
Poseł na Sejm w latach 1985 - 1989. Kandydował bez powodzenia na posła w czerwcowych wyborach z 1989; powrócił do działalności naukowej.
Jest autorem licznych książek i publikacji z zakresu ekonomii, przede wszystkim zastosowań informatyki w ekonomii i rachunkowości. Ostatnia publikacja książkowa: Teoretyczne podstawy rachunkowości, Warszawa 1994.
Skład rządu Zbigniewa Messnera
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.