Wyspy_Heard_i_McDonalda -

Wyspy Heard i McDonalda to dwie niezamieszkałe wyspy położone na Ocenanie Południowym (53°6'S, 72°31'E), mniej, więcej dwie trzecie drogi pomiędzy Madagaskarem i Antarktyką. Należą do Australii od 1947.
Wyspa Heard jest bardzo górzysta i niegościnna, najwyższy szczyt wyspy Mawson Peak (2745 m npm) to także najwyższa góra Australii. Wyspy McDonalda są małe i kamieniste, ich łączna powierzchnia wynosi około 412 km². Na żadnej z wysp nie ma przystani lub portu. Wyspy jako terytoria należące do Australii administrowane są z Canberry przez urząd ds. Australijskiego Terytorium Antarktycznego i ministerstwo ds. Ochrony Środowiska. Wyspy są zamieszkałe przez różne gatunki fok i ptaków. Jedynymi gośćmi na wyspach są zazwyczaj naukowcy prowadzący tam różnego rodzaju badania.
Wyspy nie mają żadnej ekonomii, ale otrzymały własny kod kraju (HM) i mają własną domenę internetową .hm.

Historia

Wyspa Hearda zostały odkryte 27 grudnia 1833 przez brytyjskiego myśliwego polującego na foki Petera Kempa w czasie wyprawy z Kergulen na Antarktykę i naniósł ją na swoją mapę nawigacyjną. Powszechnie uważa się, ta wyspa nigdy wcześniej nie były widziane przez żadnego człowieka. Kapitan John Heard, dowódca statku "Oriental" odkrył ją niezależnie 27 listopada 1853 i nazwał ją swoim imieniem. Nieco później, 4 stycznia 1854 kapitan William McDonald odkrył niedaleko położone Wyspy McDonalda.
Pomimo ich odkrycia nikt nie zdecydował się na lądowanie na żadnej z tych wysp aż do marca 1855 kiedy zrobili to myśliwi ze statku "Corinthian" pod dowództwem kapitana Erasmusa Darwina Rogersa. W okresie od 1855 do 1880 na wyspach przebywali amerykańscy marynarze polujący na foki. Do roku 1880 większość mieszkających tam fok została wybita i myśliwy opuścili te tereny.
Wyspy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.