Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża - powstały 29 kwietnia 1978 w Gdańsku. Założycielami byli: Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Joanna Gwiazda, Andrzej Kołodziej, Bogdan Lis, Alina Pieńkowska, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa i Krzysztof Wyszkowski. Wydawane było opozycyjne czasopismo "Robotnik Wybrzeża".
Wolne Związki Zawodowe działały niezależnie od państwa, stawały w obronie praw robotniczych i obywatelskich, celem działalności było odzyskanie prawa do demokratycznego kierowania przez spłeczeństwo państwem.
Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża były organizatorem strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980, następnie tworzyły NSZZ Solidarność.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.