Wojna siedmioletnia (1756–1763) to wojna pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem przeciwko Francji, Austrii, Rosji, Szwecji i Saksonii. Była to pierwsza "wojna światowa": walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej i Indiach i na wyspach karaibskich. W późniejszej fazie konfliktu, do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz starająca się początkowo zachować neutralność Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach.
Jej europejski epizod rozpoczęło wtargnięcie 29 kwietnia 1756 roku przez Prusy Fryderyka II Wielkiego do Saksonii. Jej przedmiotem był także Śląsk, który starała się odzyskać Austria (tzw. III wojna śląska). Wojnę zakończył pokój w Hubertusburgu (15 lutego 1763), przyznający Śląsk Prusom.
W koloniach wojna była rezultatem rywalizacji brytyjsko-francuskiej (zob. hasła: brytyjska wojna z Indianami i Francuzami i francuskie imperium kolonialne). Walki między siłami tych krajów rozpoczęły się w okolicach rzeki Ohio w Ameryce Północnej w 1754 roku. Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Francji 15 maja 1756 roku. Wojnę w koloniach zakończył pokój paryski (10 lutego 1763), który był złożoną umową określającą prawa do poszczególnych terytoriów. Przypieczętował on klęskę Francji, która utraciła na rzecz Wielkiej Brytanii część posiadłości zamorskich: m.in. Kanadę i niektóre inne kolonie w Ameryce i Indiach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.