Województwo pomorskie jest jednostką podziału administracyjnego Polski, jednym z 16 województw powstałych w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku. Na jego terytorium złożyło się dawne województwo gdańskie, prawie całe słupskie, zachodnia część elbląskiego oraz fragmenty bydgoskiego. W wyniku protestów Bydgoszczy nie udało się utworzyć wielkiego regionu pomorskiego obejmującego również Toruń, Włocławek i Bydgoszcz. Region Pomorza położony jest w północnej Polsce.

Geografia

Graniczy z województwami: W województwie pomorskim znajduje się Trójmiasto, czyli aglomeracja trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopot. Kolejne trzy miasta: Rumia, Reda i Wejherowo nazywane są Małym Trójmiastem Kaszubskim.

Podział administracyjny

Miastami na prawach powiatu są: Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot.

Ochrona przyrody

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.