Województwo lubuskie jest jednym z 16 województw w Polsce. Powstało w 1999 roku z dawnych województw zielonogórskiego i gorzowskiego. Składają się na nie ziemie kilku historycznych krain, m.in. Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i Łużyc.

Położenie

Województwo lubuskie graniczy z:

Ważniejsze miasta

Ziemia Lubuska

Nazwa województwa - województwo lubuskie, nie jest synonimem Ziemi Lubuskiej, która jest jedynie jego północno-zachodnią częścią, co stanowi zaledwie 12% ludności i 18% powierzchni.

1945-1998

W 1945 roku po zakończeniu drugiej wojny światowej 60% Ziemi Lubuskiej powróciło do Polski i stało się częścią województwa poznańskiego (Zielona Góra weszła w skład regionu wrocławskiego). Po reformie administracyjnej z 1950 powstało niezależne województwo zielonogórskie obejmujące w przybliżeniu obecny region. W 1975 podzielono go jednak między województwo gorzowskie a województwo zielonogórskie, które istniały aż do 1998.

Reforma z 1998

Wg piewrotnego projektu reformy prof. Kuleszy dawne województwa gorzowskie i zielonogórskie miały zostać podzielone między województwo zachodniopomorskie (Gorzów), dolnośląskie (Zielona Góra) oraz wielkopolskie. Spotkało się to z licznymi protestami mieszkańców przywiązanych do swej małej ojczyzny (podczas jednej z demonstracji ukuto nawet złośliwy wierszyk: Ziemia Lubuska pozdrawia premiera Buzka). Ostatecznie rząd okazał się niezdolny do przeprowadzenia swego projektu (w wyniku zawetowania ustawy przez prezydenta) i konieczne stało się utworzenie kolejnych województw, w tym lubuskiego. Jego nazwa pochodzi od historycznej miejscowości Lubusz (obecnie: Lebus w Niemczech), będącej administracyjnym i kulturalnym centrum tego regionu w średniowieczu. Sami Niemcy zaś nazywają Ziemię Lubuską wschodnią Brandenburgią. Województwo lubuskie ma dwie stolice: w Zielonej Górze siedzibę swą ma sejmik wojewódzki, w Gorzowie mieści się zaś siedziba wojewody lubuskiego.

Gorzów Wielkopolski

Zielona Góra

Pozostałe

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
  • Collegium Polonicum w Słubicach - wspólne przedsięwzięcie UAM w Poznaniu oraz Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą
  • Wyższa Samorządowa Szkoła Zawodowa w Kamieniu Małym
  • Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu (w ramach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskego)
  • Politechnika Koszalińska - ośrodek zamiejscowy w Drezdenku

Parki narodowe

Parki krajobrazowe


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.