Winorośl
Winorośl -
Systematyka
Klasa:dwuliścienne
Rząd:szakłakowce
Rodzina: winoroślowate
Rodzaj: winorośl
Nazwa systematyczna
Vitis
Winorośl (Vitis) - rodzaj pnączy z wąsami czepnymi z rodziny winoroślowatych, obejmujący około 60 gatunków.
Łodyga
Długowieczne, zdrewniałe pędy dochodzące do 50m pnące się lub płożące.
Liście
Złożone 3 do 5 klapowe, czasem dłoniastozłożone lub piłkowane.
Kwiaty
Małe, rozdzielno- lub obupłciowe zebrane w groniaste kwiatostany.
Owoce
jagody nazywane winogronami o 2 do 4 nasionach.

Gatunki:

  • winorośl amurska (Vitis amurensis)
  • winorośl lisia (winorośl labruska) (Vitis labrusca)
  • winorośl pachnąca (Vitis riparia)
  • winorośl piaskowa (Vitis rupestris)
  • winorośl właściwa (winorośl winna, latorośl winna) (Vitis vinifera)
  • winorośl zimowa (winorośl truskawkowa) (Vitis vulpina)
Jest ich znacznie więcej; sami Amerykanie (tylko USA, nie obie Ameryki) doliczyli się u siebie kilkudziesięciu gatunków winoroślowatych; pewna ich część została "spożytkowana" w postaci krzyżowek miedzygatunkowych, dzięki którym uprawa winorośli w ostatnich dziesięcioleciach rozszerzyła się znacznie na terenach, gdzie wcześniejsze próby uprawy vitis vinifera kończyły się niepowodzeniem. Chodzi tu głównie o obszary o chłodniejszym klimacie (w tym Polska, a nawet część Skandynawii), na których konieczna jest wyższa odporność mrozowa, a krótszy okres wegetacyjny i mniejsze nasłonecznienie preferują krzyżowki o odpowiednich cechach. Są to przede wszystkim odmiany wczesne i bardzo wczesne, zdolne wykształcić owoce i doprowadzić je do stanu dojrzałości w krótszym okresie czasu. Rzutuje to zapewne na wydajność, lecz nie przekreśla celowości ekonomicznej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.