Wielka Grecja (łacińskie Magna Graecia z greckiego hê Hellas hê Megalê) - antyczne określenie południowej części Italii oraz wschodniej Sycylii silnie skolonizowanej przez Greków w VI wieku p.n.e. Głównym plemieniem kolonizującym te tereny byli Jonowie, stąd najprawdopodobiej wywiedziona została także nazwa oblewającego te tereny od wschodu i południa Morza Jońskiego.
Główne ośrodki znajdowały się w miastach Tarent, Krotonie, Sybaris oraz sycylijskich Messanie i Syrakuzach. Tyranii tych ostatnich sięgnęli w pewnym momencie po hegemonię na całym tym obszarze. W III wieku p.n.e. Wielka Grecja została opanowana przez Rzym.
W Italii Wielka Grecja obejmowała krainy: Lukania, Kalabria, Bruttium i Apulia.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.