Udaj Husajn - najstarszy syn dyktatora Iraku, Saddama Husajna i jego żony Sajidy Khair-Allah. Najsłynniejszym z jego czworga rodzeństwa był brat Kusaj Husajn.
Udaj Husajn urodził się w 1965 roku. Mówi się, że odziedziczył po ojcu nieposkromiony charakter i wielkie okrucieństwo. W młodości miał reputację kobieciarza i playboya. Był miłośnikiem szalonych wyścigów samochodami sportowymi. Ojciec nie tylko tolerował, ale świadomie tuszował jego szczeniackie i niebezpieczne wybryki. W zamian za to, miał zagwarantowaną dozgonną lojalność syna. Jego znane okrucieństwo było użyteczne dla dyktatora. Udaj osobiście przesłuchiwał i torturował więźniów, szczególnie tych zagrażających interesom klanu rodzinnego.
Udaj od najmłodszych lat był upatrywany przez Saddama na swojego następcę do rządzenia Irakiem. Zmiana nastąpiła w 1996 roku, gdy w wyniku nieudanego zamachu terrorystycznego, najstarszy syn dyktatora stał się kaleką i od tego momentu poruszał się z wielkim trudem. Inwalidztwo spowodowało, że ojciec wyznaczył na swego następcę młodszego o 3 lata Kusaja. Stopniowo zaczął odsuwać go od władzy i wpływu na obszary dotychczas mu podległe - policję, wywiad i wojsko. W roku 2002 pozbawił go nawet przywództwa paramilitarnej organizacji młodzieżowej Feddainów - która była chlubą Udaja. Odsunięcie od władzy nie było jednakże absolutne. Do końca podlegały mu pozostałe organizacje młodzieżowe i sportowe w Iraku oraz pozostające pod kontrolą klanu dyktatora medialne imperium Husajnów.
W odróżnieniu od swego brata uwielbiał pokazywać się publicznie, brać udział w konferencjach prasowych i przyjmować zagraniczne delegacje.
Zginął, wraz ze swoim bratem - Kusajem, w zasadzce zorganizowanej przez koalicję antyterrorystyczną USA, 22 lipca 2003. Amerykanom udało się namierzyć kryjówkę braci dzięki informacjom, za które informator (nazwisko nie zostało ujawnione) otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15 milionów dolarów.
Więcej informacji w artykule internetowym serwisu Polskie Radio pod tytułem Saddam i spółka.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.