Tutenchamon, Tutanchamon albo Tutenchaton (ok. 1367-1349 p.n.e.) był faraonem egipskim z XVIII dynastii, synem Echnatona i jego drugiej żony Kiji, bratem Semenchkare. W 1358, mając 10 lat, został koronowanym władcą Egiptu. Początkowo panował pod imieniem Tutenchaton, lecz po upadku reformy religijnej zapoczątkowanej przez swojego poprzednika, zmienił je na Tutenchamon i przeniósł się z Tell el-Amarna do Teb. Inskrypcje odnalezione w Tell el-Amarnie nazywają Tutenchamona synem królewskim, a wiadomo, że w tym mieście żył tylko jeden król Echnaton. Po dziewięciu latach panowania zmarł nagłą śmiercią, podobno na krótko przed śmiercią odniósł śmiertelną ranę nogi w wyniku której umarł poprzez zakażenie.
Jako syn Echnatona traktowany i edukowany od dnia swych narodzin jak na księcia przystało. Po urodzeniu nadano mu imię Tut, jako następcy tronu królewskiego (pełne imię Tutanchaton). Był świetnie przygotowany do tej roli i nie było równego mu kandydata.
Zmarł w bardzo młodym wieku (19) - być może zamordowany. Istnieje prawdopodobieńśtwo, że jego grobowiec został wyposażony w skarby wyniesione z miejsc pochówku jego ojca i macochy Nefertiti. Złota maska nosi ślady przeróbek, zaś niektóre trumny ni miej ni więcej mają kobiece piersi. Także na sarkofagu odkryto ślady ponownego rzeźbienia.
Tutenchamon przez 3272 lata pozostawał całkowicie zapomniany, dopiero w 4 listopada 1922, kiedy angielski archeolog Howard Carter odkrył, w Dolinie Królów, jego nienaruszony, przebogaty grobowiec, świat dowiedział się, że taki faroan kiedykolwiek istniał. Niedawno naukowcy utworzyli jego twarz. Miał zaokrągloną twarz i podbródek oraz pełne policzki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.