Turkmenistan – państwo położone w Azji Środkowej, na północ od gór Kopet-Dag, pomiędzy Morzem Kaspijskim a Amu-darią. Kraj rozciąga się na 1110 km od wschodu do zachodu oraz na 650 km z północy na południe.
Terytorium Turkmenistanu to w większości (80%) praktycznie niezamieszkana pustynia Kara-Kum. Tereny zasiedlone znajdują się głównie na przedgórzu Kopet-Dag w południowej części kraju oraz w dolinach rzecznych na południowym zachodzie. Blisko 50% mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Jest to możliwe dzięki dość dobrze rozwiniętemu systemowi nawadniającemu, który dostarcza wodę do upraw zwłaszcza z głównej rzeki kraju - Amu-darii. Obszar nawodniony to 17 500 km2. Główną kategorią upraw zdaje się być bawełna, ale uprawiane są również zboża, ziemniaki, rozwija się sadownictwo. Hoduje się konie, a także owce karakuły. Słynne na całym świecie są kolorowe, wykonywane z owczej wełny turkmeńskie dywany.

Historia

Zamieszkujące niegdyś terytorium współczesnego Turkmenistanu starożytne plemiona najprawdopodobniej prowadziły koczowniczy tryb życia i zajmowały się pasterstwem. Zasadniczo, naród turkmeński ostatecznie uformował się dopiero w XV w. Ziemie te były wielokrotnie nękane przez najeźdźców. W latach 1865-1885 akcję podbijania Turkmenistanu prowadziła Rosja. W 1925 stał się on jedną z republik radzieckich. W 1991, po rozpadzie ZSRR ogłoszona została niepodległość. Pierwszym prezydentem został Saparmurad Nijazow, który przyjął tytuł Turkmenbaszy (Ojciec Turkmenów) i wprowadził rządy dyktatorskie.

Granice

Turkmenistan graniczy z następującymi państwami: Turkmenistan posiada dostęp do Morza Kaspijskiego na długości 1768 km.

Religia

Wierzący to głównie muzułmanie sunniccy (89%), istnieje mniejszość prawosławna (9%). Oficjalna ideologia państwowa stanowi połączenie tradycyjnego islamu z doktryną polityczną i społeczną prezydenta Saparmurada Nijazowa - podstawą wychowania w Turkmenistanie są Koran oraz napisana przez Nijazowa Ruhnama (Księga życia).

Podział administracyjny

Turkmenistan podzielony jest na 5 regionów (wilajatów):
  • Wilajat Ahal (stolica - Aszchabad)
  • Wilajat Mary (Mary)
  • Wilajat Lebap (Turkmenabat)
  • Wilajat Daszoguz (Daszoguz)
  • Wilajat Balkan (Bałkanabat)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.