Trygve Halvdan Lie (urodzony 16 lipca 1896 - zmarł 30 grudnia 1968), norweski polityk, w latach 1946-1952 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego ONZ.
Przed drugą wojną światową był jednym z przywódców norweskiej Partii Pracy, był w rządzie gdzie zajmował stanowiska ministerialne. Po inwazji Niemiec na Norwegię w obawie przed prześladowaniami hitlerowskimi wyjechał do Wielkiej Brytaniu, gdzie został ministrem spr. zagranicznych w emigracyjnym rządzie norweskim. W rok po zakończeniu wojny został Sekretarzem Generalnym ONZ.
W roku 1950 w czasie wojny koreańskiej wysłał wojska ONZ do Korei, co spotało się z ostrym sprzeciwem ZSRR. Rząd radziecki przestał uważać go za przywódcę ONZ. W roku 1952 pod wpływem USA musiał zrezygnować z tej funkcji, ze względu na sprzeciw USA, które oskarżały go o zatrudnianie w ONZ komunistów i obywateli, którzy działają na szkodę Stanów Zjednoczonych. Następnie zajmował eksponowane stanowiska w rządzie norwskim, w latach 1963-1954 był ministrem przemysłu, a następnie handlu i żeglugi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.