Traktat z Tordesillas to umowa między Portugalią i Hiszpanią podpisana na zamku w Tordesillas 7 czerwca 1494 roku. Oba królestwa podzieliły w niej między siebie tereny w basenie Oceanu Altantyckiego odkryte w wyniku wielkich odkryć geograficznych. Traktat został poprzedzony kilkoma bullami papieskimi.
Przyznawał on de facto dzisiejszą Brazylię Portugalii jeszcze przed jej oficjalnym odkryciem. Rodzi to domniemania, że Portugalczycy odkryli Brazylię wcześniej, niż uznaje się to oficjalnie.
Podczas trzęsienia ziemi w Lizbonie (1 listopada 1755), które wywołało tsunami i ogromne pożary, wszelka dokumentacja zaginęła bezpowrotnie.
Linki zewnętrzne:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.