Tracja (gr. Thrake, łac. Thraci) starożytna kraina położona między dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon (dziś Struma).

Historia

Część Tracji była bardzo urodzajna i żyzna, szczególnie w dolinie rzeki Hebros (dziś Marica). Zamieszkujące Trację plemiona, osiągnęły wysoki poziom rozwoju, w dużej części dzięki korzystnym kontaktom handlowym z nadmorskimi koloniami greckimi.
W I wieku p.n.e. Tracja została opanowana przez Rzymian, którzy utworzyli na jej terytorium dwie prowincje Trację i Mezję. Tę ostatnią podzielono w roku 86 n.e. na Mezję Dolną (Moesia Inferior) oraz Mezję Górną (Moesia Superior).

Badania archeologiczne

Badania archeologiczne w Tracji rozpoczęto jeszcze w XIX wieku. W okresie międzywojennym na stanowisku Duvanli (na północ od Płowdiwu) niezwykle cennych odkryć dokonał Bogdan Fiłow (późniejszy premier Bułgarii). Obecnie od około 30 lat rewelacyjnych odkryć (zwłaszcza w Dolinie Kazanłyckiej) dokonuje Georgi Kitow. Najbardziej spektakularne znaleziska sezonu archeologicznego 2004 to rozkopanie kurhanu Goljama Kosmatka, gdzie w grobowcu kopułowym znaleziono niezwykle cenny inwentarz oraz eksploracja bogatego grobu w miejscowości Swetlica, gdzie odkryto ważącą ponad pół kilograma złotą maskę. Badania nad kulturą tracką, choć na znacznie mniejszą skalę, prowadzone są także na obszarze Wschodniej Tracji (to oficjalna archeologiczna nazwa europejskiej części Turcji). Pierwsze bogate grobowce trackie eksplorowano w okolicy miasta Kırklareli (bułgarska nazwa "Łozengrad") jeszcze w XIX wieku. Potem przyszła kolej na obiekty sepulkralne znajdujące się w okolicy Vize. W ostatnim czasie cennych odkryć dokonano nad Morzem Marmara w pobliżu miasta Tekirdağ (tumulus Naip oraz kurhan Harekattepe).

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.