Toskania (wł. Toscana) to kraina historyczna i region administracyjny w środkowych Włoszech. Powierzchnia Toskanii wynosi 22992 km², liczba ludności około 3,5 mln. Stolicą Toskanii jest Florencja (425,8 tys. mieszkańców). Graniczy na północy z Ligurią i Emilią-Romanią, na wschodzie z Umbrią i Marche, na południu z Lacjum a od zachodu sięga do wybrzeży Morza Tyrreńskiego.
Do Regionu należą także wyspy archipelagu toskańskiego: Elba , Montecristo, Capraia, Gorgona, Pianosa, Giglio i inne.
Toskania obejmuje zachodnie zbocza Apeninów, Kotlinę Toskańską, oraz Pogórze Toskańskie, przecięte licznymi dolinami rzek, z których najważniejsze to Arno i Ombrone. Większość regionu to teren wyżynny (67%) i górski (25%), niziny zajmują jedynie 8% powierzchni.
Toskania dzieli się na 10 prowincji: Livorno, Piza, Arezzo, Pistoia, Florencja, Lukka, Grosseto, Massa-Carrara (Massa i Carrara), Prato i Siena. Średnia zaludnienia 155 mieszkańców na km².
Region jest przemysłowo-rolniczy. Uprawiane są głównie: zboża, ziemniaki, bób, karczochy, winorośla, sady oliwne, brzoskwnie, śliwki, rośliny pastewne i inne. Znacząca jest produkcja wina i oleju z oliwek. Hoduje się: bydło, trzodę chlewną, kozy i owce. Także jest praktykowane rybołówstwo i leśnictwo.
Przemysły głównie drobny i średni, z bardzo wysoko postawionym rzemieślnictwem, główne: włókienniczy, maszynowy, metalowy i hutnictwo. Wydobycie pirytów, rudy rtęci, marmuru, cynku, ołowiu.
Region jest jednym z najważniejszych centrów turystyki na świecie. Regionalna kuchnia i wina ciesza się dużą popularnością, szeroko rozwinęta agroturystyka dysponuje rozwiniętą bazą noclegową. Wiele zabytków klasy zerowej i światowej sławy muzea przyciagają zwiedzjących z całego świata. Łagodny klimat zezwala na dość długi sezon turystyczny, który trwa od wielkanocy do października.

Historia

Toskania to także kraina historyczna, zwana początkowo Etrurią i zamieszkała przez Etrusków, podbita przez Rzymian weszła w skład Imperium Rzymskiego (281 p.n.e.). Od 406 n.e. podbijana przez najażdżające kolejno na Italię plemiona germańskie. Od 553 pod panowaniem Bizancjum, od 568 - Longobardów, od 776 - Franków jako marchia. Od XV w. podporządkowana Florencji i władającym w niej Medyceuszom. Od 1738 pod panowaniem Habsburgów i Francuzów. Od 22 marca 1860 weszła w skład zjednoczonych Włoch.
Dialekt toskański stał sie podstawą dla języka włskiego.
Słynnymi toskańczykami są: Mecenas, Leonardo da Vinci, Giorgio Vasari, Andrea del Verrocchio, Piero della Francesca, Jacopo della Quercia, Wawrzyniec Wspaniały, Benvenuto Cellini, Rafael, Niccolo Machiavelli, Michał Anioł, Giambologna, Guido Monaco, Baccio Bandinelli, Sandro Botticelli, Bartolomeo Ammanati, Dante Alighieri, Giovanni Boccaccio i Francesco Petrarca.
Link zewnętrzny: http://www.regione.toscana.it/ strona internetowa regionu Toskania
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.