Togo, Republika Togijska – państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Ghaną, Beninem i Burkina Faso.
Republique Togolaise
o fladze o godle
Motto: Travail, Liberté, Patrie
(Praca, Wolność, Ojczyzna)
Togo -
Język urzędowyfrancuski
StolicaLomé
PrezydentFaure Eyadema
PremierÉdouard Kodjo
Powierzchnia
 - całkowita
 - % wód śródlądowych
122.
56 785 km²
4,2 %
Liczba ludności
 - ogółem (2002)
 - gęstość zaludnienia
106.
5 018 502
88/km²
Uzyskanie niepodległości27 kwietnia 1960
Walutafrank CFA
Strefa czasowaGMT
Hymn państwowySalut à toi, pays de nos aïeux
Domena internetowa.tg
Kod samochodowyRT
Kod telefoniczny+228


Historia

5 lutego 2005 zmarł rządzący tym państwem od 38 lat prezydent Gnassingbe Eyadema. Władzę w kraju przejął po nim jego syn Faure Eyadema.

Geografia

Togo położone jest w zachodniej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy od wschodu z Beninem, od zachodu z Ghaną, a od północy z Burkina Faso. Większość powierzchni zajmują góry i tereny wyżynne. Klimat podrównikowy wilgotny. Średnie temperatury miesięczne wahają się w granicach 23-32°C.

Gospodarka

Podstawą gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza uprawa ziemi. Użytki rolne zajmują 29% powierzchni kraju. Głównymi roślinami żywieniowymi są: maniok, jam, bataty, kukurydza, proso, sorgo i ryż. Na eksport uprawia się kakao, kawę, bawełnę, palmy kokosowe i orzeszki ziemne.

Kultura

...
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.