Tanna -
Tanna – wyspa Oceanii należącą do Vanuatu. Ma 40 km długości i 19 km szerokości. Jej całkowita powierzchnia wynosi 550 km². Najwyżej położonym miejscem na wyspie jest Szczyt Tukosmera o wysokości 1084 m. Wyspa ta jest najgęściej zaludniona w prowincji Tafea i liczy sobie około 20 tys. mieszkańców. Isangel, administracyjna stolica prowincji znajduje się na zachodnim wybrzeżu niedaleko Lénakel, będącego największym miastem na wyspie. Góra Yasur jest najprzystępniejszym aktywnym wulkanem na świecie i znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu.
Była to pierwsza wyspa Nowych Hebrydów, na której rozpoczął swoją działalność szkocki misjonarz John Gibson Paton. Z powodu dzikości nieprzyjaznych mu, ludożerczych mieszkańców musiał uciekać na Nową Południową Walię, skąd później powrócił na pobliską Aniwę.
W latach 70. XX wieku na Tannie pojawił się ruch separatystyczny, dążący do uniezależnienia wyspy od rządów brytyjskich. W 1973 Tanna po raz pierwszy ogłosiła niepodległość. Powstało Królestwo Tanny na czele z Antoine Fournalli. 29 czerwca 1974 wojsko brytyjskie odzyskało kontrolę nad wyspą. 1 stycznia 1980 mieszkańcy wyspy po raz drugi ogłosili niepodległość. Oprócz samej Tanny państwo objęło także wyspy Aniwa, Futuna, Erromango i Aneityum. 26 maja 1980 doszło do inwazji brytyjskiej i stłumienia ruchu niepodległościowego, zaś 30 lipca 1980 Tanna wraz z pozostałymi 4 wyspami została włączona do Vanuatu jako prowincja Tafea. Obecnie na uchodźstwie działa "król" Claude-Philippe I de Tanna tytułujący się "Roi Traditionnel et de Jure de Tanna".
Miasta: Ipikil
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.