Taniny (E181) – grupa organicznych związków chemicznych zbudowanych z wielu cząsteczek kwasu galusowego i D-glukozy.
Żółty bezpostaciowy proszek. Występuje w herbacie, korze drzewnej oraz w tzw. galasach (cecidium) powstających na liściach, na których rozwijają się roślinożerni przedstawiciele galasówkowatych (Cynipidae). Zaliczany jest do grupy związków zwanych garbnikami – jest stosowany do wyprawiania skór zwierzęcych, do produkcji barwników, jako zaprawa w farbiarstwie oraz jako środek ściągający i przeciwzapalny w medycynie; jest także używana do czernienia stali.
Jeden z rodzajów taniny, kwas garbnikowy, jest białym ciałem stałym, stosowanym do produkcji atramentu i innych barwników. Jest to heterocykliczny związek organiczny otrzymywany z tzw. galasówek.
Taniny są także indykatorami – wskaźnikami pH. Wskutek dolania do herbaty soku z cytryny, herbata robi się jaśniejsza, żółta (pH maleje pod wpływem kwasu cytrynowego – odczyn kwasowy). Jeżeli zamiast soku rozpuścimy w niej sodę oczyszczoną – herbata będzie ciemniejsza, bardziej brunatna (pH rośnie pod wpływem wodorowęglanu sodu – odczyn zasadowy).
Tanin
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.