Tania bandera lub wygodna bandera to przenośne określenie państwa (
Państwa taniej bandery umożliwiają zarejestrowanie na swoim terytorium zagranicznego statku za symboliczną opłatę i proste przepisy, bez narzucania rejestrującemu odgórnie przepisów bezpieczeństwa, ochrony socjalnej itp. Sprawia to, że utrzymanie statku może być wielokrotnie niższe niż przy rejestrowaniu w macierzystym kraju.
Do najpopularniejszych tanich bander należą państwa: Liberia, Panama, Bahamy.
Socjaliści zwracają uwagę, że statki taniej bandery nie są zobowiązane prawnie do zachowania pewnego standardu bezpieczeństwa, a w razie wypadku czy katastrofy załoga nie może zwykle liczyć na ewentualne świadczenia socjalne, gdyż armatorowi nie opłaca się wydawać pieniędzy na ubezpieczenia. Dodatkowym minusem jest to, że do państw taniej bandery należą kraje - z polskiego punktu widzenia - egzotyczne, których prawo nie zawsze jest jasne. Z kolei kapitaliści twierdzą, że dzięki istnieniu wygodnych bander tanieje koszt transportu towarów, przez co zyskują konsumeci przewożonego towaru. Zauważają, że każdy członek załogi zdaje sobie sprawę, w jakich warunkach pracuje. Dodatkowo, zyski, jakie osiągają państwa taniej bandery, świadczą o tym, że obniżanie cen na usługi może przynieść większe zyski niż stosowanie wysokich cen (
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.