Szyizm (od arab. شيعة علي, si'at Ali - stronnictwo Alego) - obok sunnizmu stanowi jeden z dwóch podstawowych nurtów współczesnego islamu, przez sunnitów zawsze przedstawiany jako innowacja w religii. Pierwotnie był wyznawany głównie przez muzułmanów pochodzenia arabskiego, ale za panowania dynastii Safawidów (1501-1736) doszło do nieomal całkowitej szyizacji Persji, która obejmowała wtedy m. in. obecne terytoria Iranu i Azerbejdżanu, część Afganistanu i Pakistanu, a przejściowo również południowy Irak i Bahrajn na Półwyspie Arabskim.
W chwili obecnej wpływu szyizmu utrzymują się głównie na terytorium dawnej Persji (90-96%), w Iraku (61%), Libanie (ok. 30%), oraz w Gujanie i Surinamie, dwóch państwach w Ameryce Południowej, gdzie szyici stanowią odpowiednio ok. 10 % i ok. 20 % ludności. W obydwu tych państwach szyici pojawili się jako imigranci z Azji (obok dużych mniejszości hinduskich). Z szyizmu wywodzi się wiele pomniejszych nurtów, a wśród nich warto wymienić Druzów, alawizm (nusajryzm), babizm, bahaizm i jazydyzm. Najbardziej znanym szyitą w XX wieku był ajatollah Ruhollah Chomeini. Symbolem szyizmu jest półksiężyc z małą gwiazdą po prawej stronie. Mniejszość szyicka zamieszkuje także Polskę, ich strona internetowa to: www.al-islam.org.pl
Gałęzie szyizmu:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.