Szwadron to pododdział kawalerii odpowiadający kompanii w innych rodzajach wojsk. Bywa także używany w odniesieniu do formacji wywodzących się z tradycji kawalerii. W Wojsku Polskim stosowany do końca II wojny światowej. Ostatni szwadron kawalerii został rozwiązany w 1947 albo 1948 roku.
Powstałe w 1996 roku Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP doprowadziło do powołania w 2000 roku Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
Szwadronem dowodził rotmistrz. Dzielił się on na pluton, a te na sekcje.
Organizacje kultywujące tradycje jazdy używają nazwy szwadron dla swoich jednostek organizacyjnych. Niektóre mają go w nazwie np. Ochotniczy Szwadron Kawalerii Stowarzyszenia "Szwadron Jazdy RP" im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.