Supraśl, zwana dawniej Sprząślą, rzeka we wschodniej Polsce. Płynie przez województwo podlaskie. Długość 93,8 km, powierzchnia dorzecza 1,8 tys. km2. Początek bierze w bagnach na północ od wsi Topolany. W swoim górnym biegu płynie przez Puszczę Knyszyńską i miejscowości: Supraśl, Gródek, Michałowo, Wasilków (zahacza o obrzeża Białegostoku). Około 2 km poniżej Gródka rzeka tworzy przełom przez strefę moreny czołowej. Około 3 km w górę od wodowskazu Fasty na rzece znajduje się jaz piętrzący wodę w celu nawodnienia łąk w dolinie. Wpada do Narwi na 299,8 km jej biegu.
Główne dopływy: Sokołda, Płoska, Dzierniakówka, Pilnica, Biała, Czarna, Grzybówka, Słoja.
Dobre tereny wędkarskie do łowienia pstrąga i lipienia.
Rzeka stanowi źródło zaopatrzenia w wodę pitną aglomeracji białostockiej (ujęcie powierzchniowe); jej zlewnia objęta jest pośrednią strefą ochronną.
Uwaga! Miasto Supraśl jest rodzaju męskiego (czyli ten Supraśl), a rzeka Supraśl jest rodzaju żeńskiego (czyli ta Supraśl)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.