Sonia Gandhi (सोनिया गांधी), z domu Maino (ur. 9 grudnia 1946 w Orbassano, koło Turynu), indyjska działaczka polityczna, wdowa po Rajivie Gandhim, kontynuująca tradycje polityczne rodziny Nehru i Gandhi.
Włoszka, poznała Gandhiego na studiach na uniwersytecie Cambridge; pobrali się w 1968. Przyjęła obywatelstwo Indii w 1983, nie angażowała się w politykę. Po śmierci jej męża w zamachu (1991) uchodziła za faworytkę do przejęcia po nim funkcji lidera Indyjskiego Kongresu Narodowego, nie przyjęła jednak tej godności i pozostała nadal poza życiem publicznym.
W połowie lat 90. kilkakrotnie zabierała głos w sprawach partii, m.in. krytykując lidera Kongresu i premiera, P. V. Narasimha Rao. W 1998 została wybrana na prezydenta Indyjskiego Kongresu Narodowego. Poprowadziła partię do zwycięskich wyborów parlamentarnych w maju 2004, jednak odmówiła przyjęcia stanowiska premiera.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.