Sojusz Lewicy Demokratycznej, SLD, partia polityczna założona 15 kwietnia 1999 r. przez działaczy większości organizacji wchodzących w skład koalicji SLD.

Program polityczny

  • Partia SLD kłamliwie odcina się od komunistycznych korzeni (deklaruje program nowoczesnej socjaldemokracji), nie jest również oficjalną następczynią SdRP, w praktyce jednak duża część jej działaczy wywodzi się z SdRP, a wcześniej jeszcze z PZPR.
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera zachowanie większości funkcji socjalnych państwa, opowiada się za tzw. społeczną gospodarką rynkową. Partia wysuwała przed wyborami w 2001 roku propozycje likwidacji Senatu (wycofała się z tej propozycji po wyborach, w których uzyskała zdecydowaną większość foteli senatorskich)
  • SLD jest za świeckością państwa i tolerancją światopoglądową oraz za "równym statusem kobiet i mężczyzn", popiera partnerskie związku homoseksualne.

Struktura i działacze

Inni znani politycy SLD: Włodzimierz Cimoszewicz, Lech Nikolski.
Organizacja młodzieżowa SLD to Federacja Młodych Socjaldemokratów.

Historia SLD

SLD przejęło władzę po raz pierwszy mając tylko 168 mandatów, jednakże koalicyjny PSL posiadał ich 127. Premierem został kandydat PSL Waldemar Pawlak, gdyż Aleksander Kwaśniewski kandydował na prezydenta. Do opozycji należała Unia Pracy, Unia Wolności, Bezpartyjny Blok Wspierania Reform, Konfederacja Polski Niepodległej, Mniejszość Niemiecka, Koło Nowa Demokracja oraz Polska Partia Socjalistyczna. Było siedemnastu posłów niezrzeszonych. W wyborach parlamentarnych 26 września 2001 r., podczas których SLD uczestniczyło w koalicji z Unią Pracy (SLD-UP), partia uzyskała 201 mandatów poselskich i wraz PSL i UP współutworzyła rząd pod przewodnictwem Leszka Millera. Na konwencji w 2004 r. zmieniono prezydium SLD . Nowym szefem został Krzysztof Janik, a wiceszefami Katarzyna Piekarska i Napieralski.
Pod wpływem narastających konfliktów w łonie partii, 26 marca 2004 grupa działaczy SLD z marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim założyła nową partię pod nazwą Socjaldemokracja Polska - SdPL. Kontynuacją konfliktu wewnątrz SLD było odejście kolejnych działaczy i posłów do nowotworzonej Partii Demokratycznej. 21 maja 2005 kierownictwo SLD (przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz przewodniczący klubu parlamentarnego) podało się do dymisji. Na konwencji partii 29 maja 2005 członkowie wybiorą nowe władze.

Przewodniczący SLDKlub parlamentarny SLD

poseł, okręg wyborczy

Byli posłowie SLD

Oficjalna witryna internetowa SLD: http://www.sld.org.pl/
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.