Snorri Sturluson (1179 - 23 września 1241) - islandzki poeta, historyk, polityk i przywódca.
Autor Eddy prozaicznej i historii nordyckich władców Heimskringla. Jest również uważany za możliwego autora Sagi o Egilu. W 1206 Snorri osiadł w Reykholt. Dał się poznać nie tylko jako poeta, ale również jako polityk i wpływowy przywódca islandzki. Dwukrotnie pełnił funkcje spikera w islandzkim parlamencie (Althing), w latach 1215-18 i 1222-31.
Snorri w lecie 1218 pożeglował z Islandii do Norwegii. Poparł plany króla norweskiego Haakona IV podporządkowania Islandii władzy Norwegii, jednakże w późniejszym czasie został uwikłany w nieudaną rebelię przeciw królowi Haakonowi IV i z jego rozkazu został zamordowany 23 września 1241 w swoim domu w Reykholt.
Jako historyk, Snorri wysunął teorię w Eddzie prozaicznej, że mityczni bogowie byli początkowo zmarłymi wodzami i królami plemiennymi, których kult przeistaczał się później po ich śmierci w pamiętanie ich jako postaci boskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.