Sanskryt -
Sanskryt - (samskr*ta bhasza, od sams-kr* - zestawiać, składać; bhasza - język) język literacki starożytnych Indii. Należy do rodziny języków indoeuropejskich. Zasadniczo jest już językiem martwym, choć bywa jeszcze używany w ceremoniach religijnych hinduizmu i czynione są niekiedy próby rewitalizacji tego języka poprzez tworzenie sanskryckich neologizmów na określenie współczesnych terminów np. technicznych (np. telewizja).
Istnieją dwie odmiany: Sanskryt jest językiem grupy satem - praindoeuropejskie miękkie k przeszło w nim podobnie jak w języku polskim w s. Jeśli grupa satem jest grupą genetyczną, oznacza to, że polski jest bliżej spokrewniony z sanskrytem niż np. z niemieckim czy francuskim.
Przykładowe słowa: (oznaczenia: r* - r samogłoskowe=ri)
polskisanskrytangielskiłacina
stośatamhundredcentum
matkamātr*mothermāter
ojciecpitr*fatherpater

Sanskryt jest językiem fleksyjnym i jako taki miał dość dowolny szyk, przeważał jednak SOV (podmiot, dopełnienie, orzeczenie).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.