Daira de Bojador
, Sahara Zachodnia

Marugame
, Japonia

Plymouth
, Wielka Brytania

Reno (Nevada)|Reno
, Stany Zjednoczone

Trydent
, Włochy

Wiesbaden
, Niemcy

Batumi
, Gruzja
|podział miasta = |mapa_miasta = |www = http://www.donostia.org/ }} San Sebastián (bask. Donostia, oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków. Liczba mieszkańców wynosi około 182 tys. (2002).
San Sebastián położone jest w północno-wschodniej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, tuż przy granicy z Francją. Głównie dzięki malowniczemu wybrzeżu jest to popularna miejscowość wypoczynkowa.
San Sebastián jest nazywane często „perłą północy”. Po kilku zamachach terrorystycznych w ostatnich latach władzy generała Franco, hiszpańska rodzina królewska, arystokracja i korpus dyplomatyczny zdecydowały się na wybranie spokojniejszego miejsca na wakacyjny odpoczynek.
Co roku 20 stycznia mieszkańcy miasta świętują podczas festiwalu zwanego Tamborrada. Równo o północy na Placu Konstytucyjnym na starym mieście prowadzący festiwal wciąga flagę San Sebastián, co jest znakiem do rozpoczęcia 24 godzinnej zabawy w rytmie bębnów.
W sierpniu ma miejsce tydzień semana grande (wielki tydzień). Jednym z najważniejszych wydarzeń jest międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.
Od 1981 roku na trasach wokół miasta rozgrywa się jednodniowy wyścig kolarski – Clásica de San Sebastián, należący do elitarnego cyklu UCI ProTour. Wyścig ten wygrywali m.in. Lance Armstrong i Miguel Induráin.
Od 1953 we wrześniu co roku odbywa się tutaj międzynarodowy festiwal filmowy.
21 grudnia jest dniem Świętego Tomasza. Jest to święto produktów regionalnych, takich jak chistorra (kiełbasa) i sidra (wino jabłkowe).
28 czerwca 2011 roku miasto zostało mianowane Europejską Stolicą Kultury 2016.
W mieście znajduje się stacja kolejowa San Sebastián.

Zabytki

  • XVI-wieczny kościół San Vincente przy Placu Konstytucji (hiszp. Plaza de la Constitución);
  • ruiny twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota założonej w XIII wieku na szczycie wzgórza Monte Urgull. Aktualnie na murach twierdzy rozstawiono zabytkowe działa oraz umieszczona olbrzymia figurę Chrystusa;
Plik:San_Sebastian_La_Concha.jpg|San Sebastián Plik:Ayuntamiento-S.S.Center.jpg|San Sebastián Plik:San Sebastian-Tamborrada Festival.jpg|Festiwal Tamborrada

Bibliografia

San Sebastián
San Sebastián
سان سبیسٹیئن
San Sebastián
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.