Samos (gr. Σαμος) - wyspa na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej, jeden z ważniejszych ośrodków klasycznej sztuki greckiej.
Według mitów Samos było miejscem narodzin Hery, którą czczono na wyspie pod imieniem Heraja i Tonea.
Pierwsza grecka kolonizacja wyspy zamieszkiwanej przez Karów miała miejsce w okresie mykeńskim ok. 2500 p.n.e.. W XI -IX w. p.n.e. na Samos przybyli Jonowie, jak mówi tradycja , pod wodzą Proklesa z Epidauros. Około 700 p.n.e. na Samos zakończyła się epoka królewska i do władzy doszła arystokracja. W VI w. p.n.e. Samos była rządzona przez tyrana Polikratesa, który zdobył władzę przy pomocy piętnastu hoplitów. Polikrates, dzięki dużej flocie, uzależnił od siebie wiele wysp, a Samos stało się hegemonem na Morzu Egejskim. Był też słynnym budowniczym. Za jego panowania powstał marmurowy falochron portu miasta Samos, przekopano kilometrowy tunel pod górą, wznoszącą się opodal miastem, którym dostarczno wodę (prace trwały 15 lat) oraz zespół świątyń Hery - Herajon i Hekatompedon. Po wojnach perskich wyspa stała się członkiem Związku Morskiego Aten. W 84 p.n.e. wyspa została przez Rzymian włączona do rzymskiej prowincji Azja.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.