Saloniki (gr. Σαλονίκη, dawniej Thessaloníki - Θεσσαλονίκη) – miasto w północnej Grecji, nad Morzem Egejskim (Zatoka Salonicka).
Drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji. Miasto ma 354 tys. mieszkańców, a aglomeracja miejska 829 tys. mieszkańców (szacowania z 2005)[1]. Ośrodek administracyjny greckiego regionu Macedonia, nieoficjalnie nazywany przez Greków stolicą Macedonii.

Historia

Założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki. Od 146 p.n.e. miasto należało do państwa rzymskiego, w którym z biegiem czasu stąło się jednym z najważniejszych miast. Przez miasto biegł główny szlak komunikacyjny między Rzymem i jego posiadłościami na Wschodzie (Via Egnatia). W mieście powstała jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich, do której Święty Paweł skierował dwa ze swoich listów. Miasto było miejscem urodzenia i początkowej działalności Cyryla i Metodego w IX wieku.
Po rozłamie imperium rzymskiego miasto stało się częścią Bizancjum. W VII wieku odparło oblężenie Słowian. W 904 zostało splądrowane przez Arabów, a w 1185 przez Normanów. W latach 1204-1224 było stolicą łacińskiego Królestwa Tessaloniki, następnie w latach 1224-1242 należało do despotatu Epiru. Od 1242 ponownie we władaniu cesarzy bizantyjskich (wpierw cesarzy Nicei). W 1387 zdobyte przez Turków, odzyskane przez Bizancjum w 1405, w 1423 sprzedane Wenecji. W 1430 ostatecznie zdobyte przez Turków po krwawym oblężeniu, było częścią Imperium Ottomańskiego przez następne pięć stuleci. Na początku XX wieku miasto było głównym ośrodkiem działań Młodych Turków, w mieście urodził się Kemal Atatürk. Podczas wojen bałkańskich zdobyte przez Grecję w 1912.
W 1915 podczas I wojny światowej w mieście wylądowała armia Ententy, która następnie rozpoczeła próby natarcia przeciwko Bułgarii. Przełamanie obrony państw centralnych udało się dopiero w 1918, po latach bezowocnych walk. W 1917 miasto zniszczył pożar. Odbudowano je na nowoczesnym planie europejskim, w dużej mierze niszcząc jego historyczny wygląd.
W wyniku wymiany ludności między Grecją i Turcją po 1922 do miasta napłyneło dużo greckich uchodźców z Anatolii, a turecka ludność miasta przeniosła się do Turcji.
W latach 1941-1944 miasto było pod okupacją niemiecką, podczas której zgineła żydowska społeczność miasta, licząca około 50 tys. ludzi. Większość zgineła w Auschwitz-Birkenau w 1943.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.