Rzesza (niem. Reich) jest historycznym określeniem państwa/imperium niemieckiego. Nazwa ta wynika z tego, że państwo niemieckie do roku 1871 było wolnym związkiem (zrzeszeniem) formalnie niezależnych księstw, z cesarzem, który pochodził z wyboru dokonywanego przez wszystkich władców księstw i miał bardzo ograniczoną władzę. Kolejne imperialne państwa niemieckie przejmowały następnie tę nazwę dla podkreślenia ciągłości historycznej, dlatego też nieoficjalnie nazywane były drugą i trzecią Rzeszą.
Wyróżniano trzy państwa niemieckie określane w ten sposób:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.