Rwanda, Republika Rwandyjska – niewielkie państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu.
br />

Ustrój polityczny


Stolicą Rwandy jest 365-tysięczne Kigali. Miasto o niskiej zabudowie nie posiada zbyt wielu interesujących miejsc do zwiedzania. Posiada międzynarodowy port lotniczy. W okolicach wydobywa się rudy cyny.
Pod względem administracyjnym kraj podzielony jest na 12 prefektur.
Rwanda jest członkiem ONZ.

Geografia


Najwyższym szczytem Rwandy jest Karisimbi - 4507 m n.p.m.
Większe miasta poza stolicą to : Ruhengeri (ok. 100 tys. mieszk.), Butare (28,6 tys.), Gisenyi (29,1 tys.), Byumba (14,9 tys.) oraz Cyangugu (13,4 tys.).

Historia


Na początku XX wieku Rwanda była kolonią belgijską. Niepodległość uzyskała (razem z sąsiednim Burundi) w 1962 r. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kraj ten, mimo waśni etnicznych, stanowił jedno z bogatszych państw czarnej Afryki. Jednak w latach dziewięćdziesiątych, między innymi z powodu dużego przeludnienia i braku ziemi uprawnej (do 300 mieszkańców na km2), stał się miejscem jednej z najkrwawszych w historii Afryki wojen domowych pomiędzy dwoma głównymi plemionami, Hutu i Tutsi.

Gospodarka


Demografia

  • Przyrost naturalny: 13,83‰ (2000 r.).
  • Narodowości: głównie ludy Bantu, w tym 90% Hutu, 9% Tutsi, 1% Twa
  • Wyznawcy poszczególnych religii: 65% katolicy, 17% wyznawcy religii pierwotnych, 9% protestanci, 9% muzułmanie.
  • Długość życia: mężczyźni - 45 lat, kobiety - 48 lat (jedna z najniższych w świecie)
Oprócz urzędowych języków francuskiego i kiniaruanda, w użyciu jest także swahili (kiswahili).

Kultura


Polonia i poloniki

W Rwandzie pracują liczni misjonarze i misjonarki z Polski. W 1993 roku dużego wyczynu dokonali polscy kajakarze z klubu "Bystrze", którzy przepłynęli kajakami od źródeł Nilu w jego górnym biegu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.