Reakcja łańcuchowa, szczególny rodzaj reakcji chemicznej lub jądrowej.
Po zainicjowaniu reakcja przebiega tylko w niewielkiej części ośrodka, lecz jej produkty (np. ciepło, światło, substancje chemiczne) inicjują reakcję w kolejnym punkcie ośrodka, przez co reakcja przebiega bez potrzeby udziału zewnętrznego czynnika inicjującego. Tempo reakcji wzrasta wraz ze wzrostem objętości ośrodka, który obejmuje. Dzieje się tak do chwili, gdy warunki w ośrodku uniemożliwiają zainicjowanie następnych reakcji składowych (wyczerpią się substraty, ośrodek ulegnie nadmiernemu rozrzedzeniu itp.).
Przykładami reakcji łańcuchowych są:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.