Rakieta przeciwlotnicza jest to pocisk wystrzeliwany z powietrza, ziemi lub wody (ze statku lub okrętu podwodnego ), który ma za zadanie zestrzelić maszynę lotniczą ( samolot, śmigłowiec ). Jest to albo powietrze-powietrze, ziemia-powietrze, albo woda-powietrze. Rakiety są kierowane za pomocą: radaru, na źródło ciepła lub wiązki lasera oraz niekierowane.
Gdy naprowadza ją radar polega to na tym, że pilot zaznacza na radarze cel i może rakietę wystrzelić nawet w przeciwnym kierunku do wrogiej maszyny. Pocisk i tak poleci w jej kierunku aż w końcu zostanie trafiona. Przeciwnik właśniwie nie ma szans na ucieczkę.
Rakieta naprowadzana na źródło ciepła zostaje wystrzelona w kierunku celu i gdy "złapie namiar" podąza za celem i usiłuje go trafić.
Gdy naprowadza ją wiązka lasera pilot zaznacz cel wiązką lasera i wiązka musi cały czas "widzieć" cel aby rakieta trafiła. Każdy dobrze wyszkolony pilot może uciec.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.