Raj podatkowy - termin używany w odniesieniu do państw, w których przepisy podatkowe są wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego. Raje podatkowe są wykorzystywane przez bogatych przedsiębiorców oraz ich firmy, do transferowania zysków i unikania płacenia podatków w krajach macierzystych.
Do rajów podatkowych należą: wyspa Jersey, Wyspy Dziewicze, wyspy Bahama, Seszele, i wiele innych mniej popularnych.
Metoda „raju podatkowego” (w dużym uproszczeniu) polega na utworzeniu spółki z siedzibą w takim państwie i wykorzystanie jej jako elementu transferowania zysków, przez tworzenie fikcyjnych kosztów działalności. Najpopularniejszą metodą jest sprzedaż licencji na znaki graficzne, lub praw do nazw za ogromne sumy, będącymi znaczną częścią osiąganych zysków. Po uwzględnieniu takiego kosztu w bilansie przedsiębiorstwa, zmniejsza się dochód księgowy a tym samym płaci mniejszy podatek dochodowy.
Wprowadzenie 19% podatku CIT w Polsce zmniejszyło wśród polskich przedsiębiorców potrzebę uciekania się do wyżej opisanych sztuczek podatkowych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.