Nazwa tego hasla odnosi sie do wiecej niz jednego pojecia:
Przodek - jednoosiowy pojazd, przede wszystkim konny, służący do ułatwienia holowania dział. Do przodka zaprzęgane były konie, oraz doczepiane było działo lub jaszcz. Na przodku jechała część obsługi działa, mógł on także zawierać pojemnik na sprzęt i część amunicji. W lżejszych działach, przodek pełnił także funkcję jaszcza, zawierając całość zapasu amunicji. W cięższych działach oraz dawnej artylerii (od połowy XV wieku) przodek miał prostszą konstrukcję i służył do podtrzymywania ogonowej części działa.
Przodek używany był również dla niektórych dział o ciągu motorowym, holowanych przez ciągnik artyleryjski - jego rolą było wtedy zmniejszenie obciążenia haka ciągnika. Przodek dla dział o ciągu motorowym był zwykle większy i pełnił zarazem rolę jaszcza. We współczesnej artylerii działa z reguły nie posiadają przodków.
Czynność podczepienia działa do przodka i odczepienia nazywa się zaprzodkowaniem i odprzodkowaniem.

Rosyjska armata kalibru 76,2 mm wz. 1902 z przodkiem
(Powiększ)
Zdjęcie z I wojny światowej z Photos of the Great War


Przodek w górnictwie - główne miejsce wydobywania węgla, aktywny koniec tunelu.

Przodek w biologii i genealogii to istota, której geny miały wpływ na genom istoty rozpatrywanej.

Przodek w matematyce i informatyce - węzeł drzewa, leżący na ścieżce z korzenia do danego węzła i będący bliżej korzenia.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.