Promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez strumień wysokoenergetycznych, naładowanych cząstek, przechodzących przez przezroczysty ośrodek z prędkością większą od prędkości światła w tym ośrodku. Promieniowanie to odkrył w 1934 rosyjski fizyk Paweł A. Czerenkow (1904-1990). Zjawisko to jest podobne w swej naturze do uderzenia dźwiękowego, powstającego wtedy, gdy ciało porusza się szybciej od prędkości dźwięku: promieniowanie Czerenkowa jest jakby falą uderzeniową, tworzącą się w polu elektromagnetycznym.
Promieniowanie to wykorzystywane jest w liczniku Czerenkowa, w którym cząstki przechodzą przez ciecz lub kryształ, a emitowane przy tym światło - promieniowanie Czerenkowa - jest rejestrowane przez fotopowielacz.
Wg Słownik fizyki, wyd. 2, Prószyński i S-ka, Warszawa 2000.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.