Proletariat to jedna z wyróżnianych w socjologii klas społecznych.
W ujęciu Karola Marksa proletariat to klasa społeczna pozbawiona środków produkcji przeciwstawiana właścicielom środków produkcji, czyli burżuazji, będąca z tego powodu z nią w ciągłym konflikcie, widocznym w skali długiego procesu historycznego. Obie klasy według Marksa są jedynymi klasami w społeczeństwie przemysłowym. W niektórych jego pismach występuje bardziej skomplikowany opis struktury społecznej.
Proletariat jest też rozumiany jako klasa społeczna nie mająca dostępu do technologii informacyjnych, w szczególności do globalnej sieci Internetu w społeczeństwie informacyjnym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.