Planeta -
Planeta to ciało niebieskie o znacznej masie nie emitujące światła samodzielnie i zazwyczaj okrążające macierzystą gwiazdę. Do niedawna znanych było jedynie dziewięć planet Układu Słonecznego. Na koniec roku 2002 liczba wszystkich znanych planet przekroczyła 100. Nowoodkryte planety okrążają gwiazdy inne niż Słońce - są planetami pozasłonecznymi.
Planety naszego Układu Słonecznego to w porządku rosnącej odległości od Słońca:
  1. Merkury
  2. Wenus
  3. Ziemia -- wraz z Księżycem, czasem traktowane jako planeta podwójna.
  4. Mars
  5. Jowisz
  6. Saturn
  7. Uran
  8. Neptun
  9. Pluton z księżycem Charonem także uważana czasem za planetę podwójną, czasem zaś za największy z obiektów pasa Kuipera
Nazwy wszystkich planet za wyjątkiem Ziemi pochodzą od imion greckich bogów. Nazwy księżyców także pochodzą od imion bogów i innych postaci z klasycznej mitologii.
Zostało też zaproponowanych kilka hipotetycznych planet, takich jak Planeta X, leżąca poza orbitą Plutona, lub Wulkan, leżący wewnątrz orbity Merkurego, które mają w założeniu wytłumaczyć anomalie związane z ruchem tychże.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.