Pinsk 1863 197.jpg|thumb|300px|left|
Pińsk od strony południowej.
Tygodnik Ilustrowany z 4 lipca 1863r.


Pińsk to miasto na Białorusi w obwodzie brzeskim, położone nad Piną.

Historia

W czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego stolica diecezji. Po II rozbiorze przekazany przez Polskę na rzecz Rosji. W latach 1920-39 miasto powiatowe w województwie poleskim, swą siedzibę miała tutaj słynna flotylla pińska. Zamieszkane głównie przez ludność żydowską. Od 1939 okupowane przez Rosjan, weszło w skład Sowieckiej Białorusi jako miasto obwodowe. Od 1945 ponownie w granicach ZSRR.

Znane osobistości pochodzące z Pińska

Z Pińska pochodzi znany dziennikarz-reporter Ryszard Kapuściński. Opisuje on swoje rodzinne miasto m.in. w książce "Imperium".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.