Pentagram – Gwiazda pięcioramienna, przeważnie wpisana w koło. W niektórych kulturach uwazany za symbol magiczny. Pitagorejczycy widzieli w nim symbol doskonałości. Dla pierwszych chrześcijan pentagram odzwierciedlał pięć ran Jezusa ze względu na 5 wierzchołków. Od XIV wieku uważany za symbol szatana, ze względu na podobieństwo do głowy kozła (odwrócony dwoma wierzchołkami do gory). W XIXw. Eliphas Levi podzielił pentagramy na "dobrą strone" i "złą strone". Za "dobrą" uznał ten odwrócony jednym wierzchołkiem do góry a za "złą" odwrócony dwoma wierzchołkami. Pentagram uważano za symbol chroniący przed złymi mocami. Pentagram można zauważyć na różnychtalizmanach oraz amuletach. Można go odnaleźć w wielu budowlach sakralnych itp.
--83.28.100.82 16:01, 22 cze 2005 (CEST)edytowane przez Jason
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.