Paweł Beneke (ur. ? - zm. ok.1480 w Gdańsku) - gdański żeglarz i kaper.
Najsłynniejszy gdański kaper. Szczególnie wysławił się podczas wojny miast hanzatyckich z Anglią. Jako kapitan statku kaperskiego wysławił się wieloma odważnymi czynami ma morzu. Zdobył między innymi statek, na którym pojmał ówczesnego lorda majora Londynu Thomasa Krigecka.
Największą sławę przyniósł mu abordaż w 1473 płynącego do Londynu burgundzkiego galeonu "Święty Tomasz" (dokonał tego jako kapitan karaweli "Piotr z Gdańska"). Poza łupem wycenionym na około 60000 funtów, w ręce kaprów wpadł obraz Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", przeznaczony dla jednego z kościołów we Florencji.
Beneke przekazał obraz Kościołowi Mariackiemu w Gdańsku. Obraz jest on do dnia dzisiejszego najcenniejszym zabytkiem tego typu w Gdańsku (aktualnie znajduje się w Muzeum Narodowym).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.