Pas (pierścień) Kuipera - zbiór drobnych ciał niebieskich krążących poza orbitą Neptuna w odległości od około 30 do 50 AU od Słońca, większości po orbicie o małej inklinacji.
Nazwa tego pasa pochodzi od nazwiska Petera Kuipera, którzy przewidział istnienie tych ciał w 1950. Pierwsza planetoida należąca do pasa została odkryta w 1992 przez D. Jewitt i J. Luu za pomocą teleskopu w obserwatorium na Mauna Kea (Hawaje). W chwili obecnej jest znanych około 800 obiektów znajdująch się w tym obszarze.
W okresach 2-3 letnich grawitacyjne perturbacje wytrącają obiekty z ich orbity i stają się one chwilową kometą krążącą wokół Słońca.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.