Ormianie (nazwa własna Հայ (Haj) w liczbie pojedynczej, Hajer w liczbie mnogiej) to lud indoeuropejski zamieszkujacy obszar obecnej Armenii, Turcji, Azerbejdżanu i Gruzji. Prócz tego, niezwykle liczne jest diaspora ormiańska na świecie, obecna niemal w każdym jego zakątku. Jest ona efektem m.in. Rzezi Ormian w roku 1915.
Ormianie są potomkami mieszkańców starożytnego królestwa Urartu. Ich historię liczy się w tysiącach lat. Charakterystyczne cechy to: przebogata kultura i wspaniała, choć tragiczna historia.
Funkcjonuje również określenie Armeńczycy, jednak ze względu na wielowiekową, chwalebną obecność Ormian na terenach Rzeczypospolitej, właściwsza jest forma tradycyjna - Ormianie.
Ormianie to jedna z oficjalnie funkcjonujących mniejszości narodowych w Polsce. Ich działania koordynuje m.in. Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne z siedzibą w Krakowie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.