Orla perć - szlak tatrzański, poprowadzony grzbietem szczytów między Zawratem i przełęczą Krzyżne. Orla Perć prowadzi właściwie granią, ale miejscami, z powodu ukształtowania terenu, oddala się od niej, omijając szczyty i turnie. Oznakowana kolorem czerwonym. Między Zawratem i Granatami rozliczne ułatwienia (klamry, łańcuchy i żelazne drabinki), mimo to jednak szlak ten nie jest odpowiedni dla początkujących turystów górskich, bo wymaga pewnego obycia z górami, sposobem korzystania z łańcuchów, wreszcie umiejętności wyszukiwania właściwych chwytów i stopni. Szczególnie istotne jest to przy złej pogodzie. Niewprawni i niesprawni fizycznie turyści notorycznie blokują węższe fragmenty trasy, opóźniając innych i narażając siebie samych na niebezpieczeństwo. Najlepszymi punktami wypadowymi na Orlą Perć są schronisko na Hali Gąsienicowej i schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Przejście Orlą Percią można podzielić się na dwie części: Odcinek między Świnicą i Zawratem, również oznakowany na czerwono, nie jest częścią Orlej Perci. Pomysłodawcą budowy Orlej Perci był Franciszek Henryk Nowicki proponując w 1901 r. wytyczenie drogi od Wodogrzmotów Mickiewicza, przez przełęcz Krzyżne, Świnicę, Kasprowy Wierch aż do Doliny Kościeliskiej. Szlak został wytrasowany w latach 1903 - 1906 (począwszy od Wołoszyna, objętego obecnie rezerwatem; odcinek wołoszyński: od Wodogrzmotów Mickiewicza do Krzyżnej zamknięto w 1956) nakładami Towarzystwa Tarzańskiego i wielkiego miłośnika Tatr, księdza Walentego Gadowskiego. W latach 1904 i 1911 wytrasowano szlaki łącznikowe, które pozwalają na pokonywanie trasy w krótszych odcinkach.
Początkowo szlak miał być przeprowadzony dalej, ze Świnicy przez Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.