Oprogramowanie (ang. software) to zestaw instrukcji oraz danych przeznaczonych do wykonania dla komputera.
Oprogramowanie występuje w dwóch postaciach:
  • postać źródłowa, przeznaczona do przygotowania i obróbki przez ludzi, głównie programistów
  • postać binarna, przeznaczona do wykonywania przez komputery, choć użytkownikiem jej działania może również być człowiek
Programy przekształcające oprogramowanie z postaci źródłowej na binarną to kompilatory. Niektóre oprogramowanie, np. napisane w całości w językach interpretowanych, może występować tylko w jednej postaci, spełniającej oba zadania.
Oprogramowanie to dział Informatyki.
Oprogramowanie pisane jest zazwyczaj przy użyciu różnych języków programowania.
Oprogramowanie dzieli się często na oprogramowanie systemowe oraz aplikacje. Pojęcie oprogramowania systemowego jest znacznie szersze niż systemy operacyjne. W jego skład wchodzi też oprogramowanie serwerowe i każde oprogramowanie z którym użytkownik nie ma bezpośredniej styczności.
Oprogramowanie piszą programiści.
Inne przykłady oprogramowania:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.