Okręt - jednostka pływająca pod banderą wojenną, należąca do wojska, określana także jako okręt wojenny.
Mianem "okręt" określa się też błędnie duży statek morski, także cywilny. Potocznie jednostki cywilne nazywa się statkami w przeciwieństwie do okrętów będących jednostkami militarnymi. Istnieje jednak wiele terminów, w których pochodna wyrazu okręt odnosi się zarówno do statków i okrętów, lub też tylko do statków. Np. okrętownictwo oznacza kierunek studiów politechnicznych dotyczących budowy zarówno statków, jak i okrętów, lub też chłopiec okrętowy - uczeń, kandydat lub praktykant na marynarza.

Podstawowe klasy okrętów wojennych (od największych)

Klasy okrętów wojennych (alfabetycznie)

Dawne klasy okrętów wojennych (do XIX wieku)

Rodzaje okrętów wojennych ze względu na uzbrojenie i przeznaczenie

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.