do Odry
'
Odra (czes. Odra, niem. Oder) to rzeka w Europie Środkowej, płynie przez Czechy i Polskę. Odra swoje źródło ma w Górach Odrzańskich na wys. 632 m n.p.m.. W dolnym biegu stanowi granicę między Polską i Niemcami, a w górnym biegu na krótkim odcinku jest rzeką graniczną między Polską a Czechami. Uchodzi do Zalewu Szczecińskiego. Długość 854,3 km (w granicach Polski 741,9 km). Powierzchnia dorzecza 118,86 tys. km² (z tego 106,05 tys. w Polsce).
Dzięki uregulowaniu całego koryta Odra jest najlepszą śródlądową drogą wodną w Polsce, wykorzystywaną przez kraje środkowoeuropejskie nie mające dostępu do morza. Mimo, iż Odra należy do rzek ubogich w wodę, dość regularnie wylewa. Najgroźniejszą i największą powódź - powódź tysiąclecia zanotowano w lipcu 1997r.
W dorzeczu Odry znajduje się 7 elektrowni wodnych (największa w Brzegu Dolnym o mocy 9,7 MW).
Główne dopływy Odry (od źródeł do ujścia): Miasta leżące nad Odrą:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.