Noniusz to urządzenie pozwalające na zwiększenie dokładności pomiaru długości i kątów. Jego działanie polega na stosowaniu podwójnej nakładającej się podziałki o różnej gęstości. Na przykład na odcinku 4 stopni podziałka o rozdzielczością 1 stopnia z czterema jednostkami (4x1) zostaje nałożona na podziałkę z pięcioma jednostkami (4/5) po 0,8 stopnia dzięki czemu powstaje kąt różnicowy 1 - 0,8 stopnia, w związku z czym dokładność kątowa skali wzrasta z 0,8 stopnia do 0,2 stopnia.
Stosowany w suwmiarkach, kątomierzach np. w sekstansie i mikrometrach.

Powiększona skala suwmiarki z noniuszem wskazuje 3,50 mm

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.